google-analytics-thumb-360

گوگل آنالایتیک

گوگل آنالایتیک ابزاری است که گوگل در اختیار مدیران سایت ها و وب مستر ها قرار داده تا وضعیت رتبه و بازدید سایتشان را بتوانند مانیتور کنند و در صورت نیاز در اصلاح و بهینه سازی سایت خود از گزارشهای این ابزار کمک بگیرند. بعد از اینکه با اکانت گوگل خود وارد Google Anlytic شدید می بایست به بخش مدیریت آن رفته و سایت خود را در آن اضافه کنید. بعد از آن کدی در اختیار شما قرار داده می شود که در بخش هد سایت قرار می گیرد. در صورتی که اطلاعات فنی کافی در مورد انجام این کار را ندارید می توانید از طراح سایت خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد و در نهایت اکانت گوگل شما را به بخش مدیران سایتتان در گوگل آنالایتیک اضافه کند تا بتوانید گزارشهای سایت را مانیتور کنید. در این مطلب راهنمای کلی گوگل آنالایتیک را در اختیار شما می گذاریم.

بعد از  ورود به گوگل آنالایتیک، به صورت پیش فرض وارد بخش overview از قسمت audience می شویم.

گوگل آنالایتک

این قسمت اطلاعات کلی درباره سایت در یک بازه زمانی خاص را نمایش میدهد. این اطلاعات در قالب نمودار و بر اساس فاکتورهایی چون visits (بازدید ها)، unique visitors (همان تعداد آی پی ها یا بازدید کنندگان)، pageviews (تعداد بازدید صفحات) ارائه می شوند و هر یک دید کلی جالبی از سایت در بازه زمانی انتخابی می دهند.

زیر این نمودار یک سری اطلاعات کلی درباره سایت در بازه زمانی انتخابی ارائه می شود:

به ترتیب از بالا عبارتند از: تعداد بازدید ها، تعداد بازدید کنندگان (تعداد آی پی ها)، بازدید صفحات، تعداد صفحات بازدید شده در هر بازدید، میانگین مدت زمان بازدید، bounce rate، درصد بازدیدهای جدید.

سه بخش دیگر در این صفحه عبارتند از demographics، system و mobile که هر یک اطلاعات بسیار مهمی به ما می دهند.

سمت چپ سایر بخش ها در دسترس هستند که من فقط چند مورد مهم تر را اشاره میکنم:

Traffic sources

همان طور که از نام آن بر می آید، نمایش دهنده منابع ترافیک سایت شماست که با کلیک روی overview اطلاعات کلی از این منابع ارائه میدهد (در سمت راست):

search traffic: نمایش دهنده کلمات کلیدی است که با آنها کسی از سایت بازدید کرده است و اطلاعاتی درباره موتورهای جستجویی که بازدید ارسال کرده اند. در این بخش می توانید کلمات کلیدی که سایت شما در آن رتبه و ورودی بالاتری را دارد مشاهده نمایید.

Referral traffic: نشان دهنده ترافیک آمده از سایر سایتهاست.

direct traffic: ترافیکی که مستقیماً با تایپ آدرس یکی از صفحات وارد سایت می شوند. در این قسمت صفحه ای که بیشترین بازدید مستقیم را دریافت کرده است، مشاهده خواهید نمود.

بخش مهمی که شاید روز به روز مهم تر هم شود، بخش social است که اطلاعاتی پیرامون وضعیت سایت شما در شبکه های اجتماعی میدهد. اینکه از چه شبکه هایی بازدید آمده و از چه صفحاتی بازدید شده است. از طریق این بخش خواهید فهمید که چه صفحاتی در کدام شبکه اجتماعی توسط بازدید کنندگان به اشتراک گذاشته شده است.

بخش  content

اینکه چه مقدار بازدید از کدام صفحه انجام شده است، بازدید کننده از کجا وارد شده و به کجا رفته است، میتوان فهمید که مثلاً چند درصد بازدید کنندگانی که وارد صفحه x شده اند، سپس وارد صفحه y گشته و از آن خارج شده اند (یعنی میزان جذابیت صفحه x که آنها را وادار به رفتن به صفحات مرتبط مثل y کرده)، می توان فهمید کسی که وارد یک صفحه شده از آن به کجا رفته و در نهایت از چه صفحه ای از سایت خارج شده است.

بخش exit pages


در قسمت site content نشان دهنده صفحات خروج بازدیدکننده از سایت است. می توان بر اساس این اطلاعات صفحه ای که بیشترین تعداد خروج را دارد، شناسایی کرده و روی آن بیشتر کار کرد تا بازدید کننده جذب شده کمتر خارج شود همچنین می توان دعوت به عمل نهایی را در این صفحه قرار داد و … .

در قسمت site speed میتوانید مواردی مثل مدت زمانی که لود هر صفحه طول می کشد را دریابید.

نظر شما چیست؟