Web-Design-Company-001

هنر طراحی سایت در حال مرگ است؟

آیا طراحی سایت در حال مرگ است ؟  در این مقاله به نکاتی کلیدی در طراحی سایت اشاره خواهیم کرد.

طبق آمار نزدیک به ۷۵ درصد از مقالات آنلاین مربوط می‌شود به آموزش ابزارهای طراحی سایت و معرفی نرم افزارها و ابزارهای رایگان طراحی . ولی عملاً مقاله مناسبی برای آموزش اصول طراحی سایت منتشر نمی‌شود. طراحی سایت تنها قرار دادن اجزای مختلف در کنار هم نیست.
مثالی جالب که میتوان زد، در جنگ جهانی دوم مناطقی بین دو کشور ژاپن و آمریکا در اقیانوس وجود داشت که برای هر دو کشور بسیار با اهمیت به حساب می آمدند. نیرو‌های این دو کشور برای تامین سربازان خود در این مناطق از طریق هوا، مواد غذایی را به داخل این جزیره‌ها پرتاب می‌کردند. گاهاً این موارد غذایی به دست افراد بومی و فقیر همان منطقه می‌‌افتاد. زمانی که جنگ جهانی نیز تمام شد، مردم انتظار داشتند که از آسمان برایشان غذا فراهم شود و شروع کردند به ساختن ماکت‌های هواپیما و باند‌های فرود . طراحی‌های تقلیدی نیز مانند همین مثال است.
تنها تقلید یک شیوه طراحی باعث موفقیت سایت شما نمی‌شود و طرح سایت شما را برجسته نمی‌کند.استفاده از این نرم‌ افزار ها و ابزار‌های رایگان درست مانند این است که مواد اولیه لازم در اختیار یک آشپز قرار بگیرد ولی تنها داشتن موارد اولیه نمی‌تواند نشان دهنده مهارت آشپز باشد. پیشنهاد می شود برای طراحی سایت سعی کنید که همیشه طرح های منحصر به فرد و متمایز ایجاد کنید. بارها دیده شده برای پیاده سازی یک جلوه خاص، کاربران ساعت ها بر روی وب جستجو می کنند در حالی که با توانایی و امکانات خود می‌توانند همان جلوه ها را خودشان ایجاد کنند. فکر کردن بر روی طرح و در نظر گرفتن نیاز کاربران، کلید موفقیت در طراحی سایت است. پس سعی کنید به جای اینکه صرفاً از ابزارها و آموزش های آماده در وب استفاده کنید، خودتان جلوه هایی را ایجاد کنید. مسلماً اینکار زمان بسیاری را می‌طلبد ولی تنها راه متمایز کردن طرحتان از طرح های متوسط دیگران، همین استفاده از شیوه های ابتکاری و در نظر گرفتن نیاز کاربران سایت است.برای رسیدن به نتیجه مطلوب :

به جای سرگرم شدن با ابزار‌های و قابلیت‌های آماده، سعی کنید، بیشتر بر روی طرح فکر کنید و از قلم و کاغذ برای پیاده کردن طرح کلی استفاده کنید. از هر ابزاری که باعث منحرف شدن ذهن شما می‌شود، پرهیز کنید.
از قدرت تفکرتان و ابتکارتان به خوبی استفاده کنید. گاهی اوقات تغییرات ساده و جزئی در یک طرح می‌تواند طرح شما به خوبی از بقیه طراحی های  متوسط متمایز کند.
سعی کنید با اصول صحیح طراحی سایت آشنا شوید. موارد مربوط به usability و accessibility در طراحی را در نظر بگیرید.
در نهایت به یاد داشته باشید که تنها داشتن جلوه‌های جذاب و استفاده از برخی متد‌های رایج در طراحی باعث متمایز شدن طرح شما نیست بلکه طراحی بر اساس استانداردها و توجه به نیاز کاربران سایت است که کار شما را از دیگران متمایز می‌کند.

نظر شما چیست؟