HTML5

طراحی سایت با html5

در این مطلب به این موضوع می پردازیم که چرا ما باید html5 را نیز یاد بگیریم و طراحی سایت با html5 چه اهمیتی دارد؟
html5 دارای یک هسته متشکل از عناصر سینماتیکی است که با تعدادی فناوری و API های (Applications Programming Interface)مرتبط آمده است.
حالا این تغییرات به جهتی درست شده اند تا کدنویسی یک صفحه وب و همچنین دسترسی و استفاده از آن سهل تر و آسانتر شود.
عناصر سینماتیک جدید همچون استاندارد هایی مانند WAI-ARIA , Microdata کمک بسزایی در طراحی بهتر صفحات برای انسان و همچنین روبوت ها می باشد. خب این چه سودی دارد؟
سود این استانداردها این است که هم موتورهای جستجوگر میتوانند محتوای سایت ما را بهتر اسکن کنند و هم در دسترس بودن صفحات طراحی شده را بهبود میبخشد.
همچنین عناصر سینماتیک برای وب داینامیک طراحی شدند .
html5 هرروزه در حال پیشرفت و تکامل و یا بهتر بگیم در حال همه گیر شدن است و این موضوع رو میتوان در سایتهای فارسی هم احساس کرد.
سالهاست که طراحان وب در سراسر دنیا از HTML5 استفاده میکنند .Api های مرتبط با این سیستم از کدنویسی این طراحی ها را آسانتر کرده است.
اما چرا یک طراح علاقه ای به استفاده از تکنیک های جدید از جمله html5 ندارد؟ اولین دلیلی که به آن اشاره می شود عدم پشتیبانی مرورگرهای قدیمی از این تکنیک ها است. بسیاری از طراحان سایت از عدم پشتیبانی مرورگرها شکایت دارند و می گویند که این مشکل دست و پای آنها را در بسیاری از طراحی سایت ها می بندد. و ما را در ارائه ی تمام توانایی هایمان محدود می کند. می بینیم که بسیاری از طراحان با وجود خلاقیت و توانایی های بالا هیچ اشتیاقی به استفاده از روش های جدید ندارند و تنها منتظرند که زمانش برسد و بتوانند از تمامی این تکنیک ها بدون هیچ دردسری استفاده کنند.
در بسیار از مواقع این احساس به وجود می آید که ما در پشت عدم پشتیبانی و تطابق مرورگرها پنهان شده ایم و این مانع حرکت ما به سمت تکنیک های جدید و یادگیری روش های جدید می شود. و حتی در بسیاری از موارد به دلیل نبود خلاقیت در کار باعث ایجاد احساس خستگی و یکنواختی در فرد می شود.

طراحی سایت پرستیژ

البته بخشی از این عدم استقبال باز می گردد به مقاومت در مقابل تغییر. برای مثال با اینکه در این سالها سیستم های مدیریت محتوای قدرتمندی همچون وردپرس و دروپال و … پا به عرصه ظهور گذاشته اند بسیاری از طراحان سایت قدیمی اصرار بر استفاده از CMS های پر از اشکال و پر از باگ خود با بهانه اختصاصی بودن دارند.
ما باید با این واقعیت روبرو شویم که تا زمانی ما به عنوان یک طراح سایت از روش های جدید استفاده نکنیم مخاطب هم به سوی مرورگرهای جدید حرکت نخواهد کرد. بسیاری از کاربران هنوز از مرورگرهای قدیمی استفاده می کنند، مرورگرهایی که به خوبی جاوا اسکریپت را پشتیبانی نمی کنند و عکس ها را به صورت های عجیب و غریب نمایش می دهند و یا برخی افزونه های مهم بر روی آنها نصب نشده است.
سایت رسانه ای انعطاف پذیر است. ما باید از این انعطاف پذیری با استفاده از روش های جدید در طراحی سایت هایمان به نفع خود استفاده کنیم. این ما هستیم که با استفاده از طرز فکر خود طرز فکر کاربران را تغییر می دهیم. هر چه زودتر از روش های جدید استفاده کنیم کاربران نیز زودتر به سمت مرورگرهای جدید و پیشرفته حرکت می کنند، درواقع ما با استفاده از روش های جدید آنها را تشویق به حرکت به سمت مرورگرهای جدید می کنیم. اما برخی از کاربران قادر به مهاجرت به سمت مرورگرهای جدید نیستند ولی این دلیل نمی شود که ما از روش های جدید استفاده نکنیم و یا حتی اقدام به ایجاد وب سایتی برای چنین کاربرانی کنیم که شاید بعدا مورد استفاده قرار گیرد.
چیزهای قابل توجه ای وجود دارد که ما طراحان سایت امروزه می توانیم انجام دهیم. طراحی های زیبا با استفاده از CSS3 و HTML5 برای نمایش فیلم ها، صداها و تایپوگرافی های زیبا و بسیاری از ابزارهای کارآمد دیگر که ما می توانیم آنها را در طراحی های خود برای زیبایی کار استفاده کنیم، در حالی که هنوز از مرورگرهای قدیمی پشتیبانی می شود. پس این دلیلی برای استفاده نکردن از روش های جدید نمی شود.
این ما، طراحان و برنامه نویسان هستیم که پشتیبانی از مرورگرها را تعیین می کنیم. ما هستیم که کاربران را تشویق به استفاده از یک مرورگر می کنیم. ما این قدرت را داریم که یک مرورگر را از رده خارج کنیم و یا یک مرورگر را قدرت ببخشیم. این ما هستیم که چرخ های پیشرفت را به حرکت در می آوریم و تعیین می کنیم چه چیزی در مرورگرها پشتیبانی شود و چه چیزی نشود.

طراحی سایت رایان پی سی
ما باید برای آینده طراحی کنیم، طراحی سایت برای اکنون اشتباه رایجی است که همه ی طراحان دچار آن هستند. و حتی برای این کار دست به ترفند های عجیب و غریب و زننده می زنند. طراحی با استفاده از روش های قدیمی را فراموش کنید.
استفاده از روش های جدید طراحی سایت برای مشتریان به معنای دید مختلف برای کاربران متفاوت است ما باید مشتری را متقاعد کنیم که از روش های جدید در طراحی سایت استفاده کنیم و کار خود را برای مرورگرهای جدید طراحی کنیم. ما باید مشتری را متقاعد کنیم که وب سایت او در مرورگرهای مختلف متفاوت به نظر می رسد. با توجه به این که امروزه استفاده از تلفن های همراه افزایش یافته است می توانیم آنها را متقاعد کنیم که وب سایت خود را برای مرورگرهای تلفن همراه طراحی کند. گرچه قیمت ها ممکن است کمی تغییر کنند و یا حتی شما مجبور شوید از قیمت های غیرواقعی استفاده کنید اما توجه داشته باشید که در آینده کار برای شما راحت تر خواهد بود. این شما خواهید بود که سود برده اید.

طراحی سایت html5

مشتری را متقاعد کنید که کار در مرورگرهای مختلف ظاهری متفاوت خواهد داشت
با استفاده از این روش دست طراحان برای مانور باز خواهد شد.
کارها زیباتر و خلاقانه تر در نتیجه مشتریان بیشتر
می توان گفت از مهمترین عوال عدم حرکت ما طراحان سایت به سمت روش های جدید ترس از یادگیری آن ها است. این ترس می تواند حاصل ترس از مقابله با مشتریان و درخواست آن ها باشد. اما ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که این ترس ها به معنای عدم پیشرفت ماست. ما باید این توانایی را داشته باشیم که با ترس های خود روبرو شویم.
اگر با امکانات قابل توجه html5 و قابلیتهای آن بیشتر آشنا شوید حتماً به سمت ان جذب خواهید شد.
این وظیفه ی ماست که کاری با کیفیت در اختیار مشتری قرار دهیم و توجه کاربر را جلب کنیم، این وظیفه ی ماست که مشتری را به استفاده از روشی جدید متقاعد کنیم زیرا مطابقت صد در صدی مرورگرها اتفاقیست که هیچ وقت رخ نمی دهد.
مشکل دیگری که شما ممکن است با آن روبرو شوید افرادی هستند که از عبارت “هنوز زود است” استفاده می کنند. این گونه افراد از روبرو شدن با روش های جدید ترس دارند و هنوز نمی خواهند روش های جدید را بپذیرند و حتی می بینیم این گونه افراد به جایی می رسند که مجبور می شوند به عقب برگردند و پروژه های قدیمی را به روز کنند. این افراد از برخورد با مشتریان و متقاعد کردن آن ها ترس دارند.

نظر شما چیست؟